Sağlık Kulübü

Günümüzden 2000 yıl önce, Roma İmparatorluğu Kuzey Afrikadan Orta Asya’ya, Avrupa’dan Biritanya Adalarına kadar uzanan yeryüzünün en geniş ve en güçlü toplumu idi. Roma halkı, O dönemde dünyanın en ileri toplumu olmakla birlikte ilim, bilim ve sanat alanlarında da yükseliş göstermiş; düzenli, kaliteli ve iyi yaşam tarzını benimsemişlerdi. Mühendislik alanında eşsiz güzellikte sofistike tavan ve duvar yapılı binalar inşaa etmiş olan Romalılar, hemen hemen her şehre ‘’Roma Yaşam Tarzı’’ olarak bilinen tesisler kurmuşlardır. Bu tesisler havuzlu saraylar, halka açık sıcak ve soğuk su havuzları bulunan sağlık merkezleri adı altında, şehir merkezlerinde bulunan SPA merkezleri idi. Çoğu Romalı sabah vakitlerini işyerlerinde çalışarak geçirip, öğleden sonra zamanlarını bu tip sosyal alan larda geçirirdi. Bu tip yerler de Bay & Bayan ayrımı olmaksızın her özgür Romalı için açıktı. İnsanlar bu yerlere her gün temizlenmek ve sosyalleşmek için gelirlerdi. Bu tesisler öylesine gelişmişti ki, egzersiz ve terleme odaları ve hatta kütüphaneleri dahi bulun- maktaydı. Günümüzde Health Club (Sağlık Kulübü) olarak bilinen tesislerin daha teferruatlısı olarak bili- nen ve ülkemizde henüz yaygınlaşmamış olamasına karşın Avrupa&Amerika gibi gelişmiş kıtalarda aynı Antik Roma İmparatorluğu zamanında olduğu gibi , Devlet eli ile yaptırtılmış olan Leisure Centrelar (Boş Zaman Değerlendirme Merkezleri) bulunmaktadır. Bu Leisure Centrelar, adeta Roma İmparatorluğu zamanında var olan hizmetleri taklit ederek günümüze uyarlar gibidir. Ticari Sağlık Kulübü’nün ilk defa ‘’Gymnasium’’ adı altında tarih sahnesine çıktığı an 1847 yılı olarak kabul edilir. 1847 yılında ilk defa, Fransa, Paris’te kurulan ticari bir spor merkezi, daha sonraları Avrupada yaygınlaşmıştır. Günümüz Sağlık Kulübü standartlarına yakın hizmetler veren ilk merkez,1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles eyaletine bağlı Santa Monica, California’da kurulmuştur. Bu bölge daha sonraki yıllarda Fitness endüstrisinin tüm temellerine de hakim olarak dünyada Fitness endüstrisinin başkenti olmuştur. California, Bodybuilding & Fitness endüstrisinin popülerizmi sayesinde dünyaca tanınmış olan Arnold Schwarzenegger’in de yıldızının parladığı yerdir ki, Arnold Schwarzenegger 2003 yılından bu yana bu bölgenin Valisidir.

1850’li yıllarda Avrupa’da Gymnasium adı altında ticari merkezler fazlaca yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunun asıl sebebi köklü geçmişe dayanan bir öğretidir... Antik Yunan İmparatorluğu’ndan Roma İmparatorluğu’na kadar dönemin tüm aydınları ve filozofları dönemin Romalı şairi Juvenal’in bir sözü olan ‘’Mente sana in un corpo sano ‘’ söyleyişine inanırlardı. Bu söz Eski Roma‘nın hüküm sürdüğü tüm kıtalarda hemen hemen her dile değişime uğrayarak çevrilmiştir. Cumhuriyet sonrası Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından da ‘’Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur’’ şeklinde söylenmiştir.

Antik çağ filozoflarından Socrates, Aristotle ve Plato da egzersiz oyunları yaparken arkadaşları ile aralarında felsefe yaparlardı. O dönemde, Gymnasion adı ile bilinen yerler filozofların aynı zamanda akademik buluşma yerleriydi. 1950’li yıllarda ilk defa, bugünkü bildiğimiz hali ile makine ve ağırlık istasyonlarının üretilmesine başlanması, spor merkezlerinin modernize olarak günden güne gelişmesine vesile olmuştur. Bundan önceki zamanlarda egzersiz salonları sadece serbest ağırlıklar ve tavana monteli makralı sistemlerden oluşmaktaydı. 1957 yılında ilk defa Universal Firması tarafından üretilmeye başlanan çoklu ağırlık makineleri istasyonları, daha sonraları yaygınlaşarak sanayi haline gelmiş ve Fitness endüstrisinin önemli lokomotif sektörlerinden biri haline gelmiştir.

Sağlık Kulüplerinin ticari anlamda büyümesi ve gelişen farkındalıklarla birlikte hemen hemen her kıtada ardarda yeni yerlerin kurulmasında, farklı kahramanlar ve yüzlerce farklı markanın hikayesi yatmaktadır.